Az utóbbi hónapok során több olyan helyen is megfordultam, amelyek szerintem tökéletesek egy 2-3 napos, szóval hétvégés vagy hosszúhétvégés útra, mivel igen könnyen megközelíthetőek Budapestről és alapvetően kisebb méretű településekről van szó, amelyeket (szerintem) pár napon belül is kényelmesen fel lehet fedezni. Szóval ez egy kisebb cikk-sorozat lesz ilyen típusú helyekkel, és első fejezetként Macedónia fővárosával, Szkopjével nyitok. Először is jöjjön pár gyakorlati szempont.
Kiutazás: Budapestről mindössze egy óra alatt el lehet jutni Szkopjébe, a Wizzairnek van közvetlen járata a két város között.
Szállás: Én egy középkategóriás szállóba mentem ezúttal (Hotel Orange Inn volt a neve), ami éjszakánként kb. 8000 forintba került egy főre, nyilván ha ketten mentek, akkor ez, ha nem is feleennyi, de olcsóbb. Az út előtt alig egy héttel volt életem első olyan rosszulléte a cukorbetegségem révén, mikor eszméletemet vesztettem, így most személy szerint fontosabbnak éreztem, hogy legyen nulla-huszonnégyes recepció, cukros üdítőkkel felszerelt minibár az ágytól karnyújtásnyira, és a többi, szóval próbáltam mindenféle módon bebiztosítani magam, hogy ne legyen gáz, de alapvetően ha a spórolás a cél, akkor Szkopjében feleennyi pénzért is simán lehet találni szállást, sőt (Booking.com-on 9.2-es értékelésű hosztelt láttam például éjszakánként 3000 forintért).
Közlekedés: Bevallom Szkopjében olyan olcsónak éreztem a taxit, hogy nagyobb távok esetén mindenhova így mentem (Matka kanyonba, érkezéskor buszpályaudvarról a szállásra, hazaúton a reptérre stb.), a belvároson belül pedig olyan kicsik a távok, hogy csak gyalog jöttem-mentem.
Miért lehet Szkopje a tökéletes víkendváros: Bár fővárosról beszélünk, Szkopjében alapvetően mégis kisváros érzésem volt, a belváros szerintem két óra alatt nyugis tempóban bejárható. Első blikkre nem tűnt valami bájos, romantikus hangulatú, megkapó helynek, sőt. A háttérsztori annyi, hogy a 60-as években olyan földrengés volt itt, hogy a várost szinte lesöpörte a térképről, majd a kettővel ezelőtti miniszerelnök kitalálta a „Skopje 2014” nevű, gigászi felújítási tervet, melynek következtében felhúztak egy csomó épületet, szökőkutat, és valami olyan irdatlan mennyiségű, monumentális szobrot a belváros közepén, amilyet én még nem láttam. Már-már komikus látványt nyújtott számomra ez az egész – a jó öreg szocreál épületek, és köztük ezek a steril benyomást keltő, monumentális, modern cuccok, amelyek néha úgy néznek ki, mintha teljesen esetlegesen lennének odaszórva egy-egy tér közepére, csak legyen minél több és minél nagyobb. De amúgy nekem nagyon érdekes élmény lett ez így, sok év utazás után sem láttam ehhez hasonló várost, bár tény, hogy önmagában Szkopjéért nem mentem volna Macedóniába. Szóval ami a fő vonzerőt jelentette számomra, és ami miatt másnak is nagyon ajánlom a várost, az a Szkopjét körülvevő csodálatos természet, nevesen a várostól kb. 10 kilométerre lévő Matka kanyon – jöjjön először is egy pár kép erről!
Na szóval, szerintem ezért lesz Szkopje egy tökéletes víkendváros, mivel a centrumhoz ennyire közel, ott van ez a csodálatos, elképesztő kanyon, ahol lehet kirándulgatni, lehet kis csónakot bérelni, kajakot, lehet csak simán lájtosan sétálgatni pár órát és enni egyet a helyi kis étteremben, meseszép környezetben, szóval egy teljes napot vagy akár másfelet simán eltölt itt az ember és tényleg kiemelkedő élmény, viszont mivel maga Szkopje azért nem egy nagy város, így mégsem kell feltétlen több idő a felfedezésre, mint egy hétvége. Nade…
… ha több időd van: szóval ha mégis van több időd, mint egy hétvége, akkor maga Macedónia, mint ország, azért kínál más látnivalót is, az Ohrid nevű tó az ország legfőbb turisztikai aduásza, ami meseszép, és ide érdemes úgy menni, hogy az ember legalább egy éjszakát marad a tó partján. Illetve Szkopjéből át lehet utazni a szomszédos Koszovóba is (én a Priznen nevű kisvárosba szerettem volna átmenni, de sajna lekéstem a buszt az utolsó napomon), illetve minden nap indulnak busz-járatok Szófiába, Bulgáriába is, így ha több időd van, egy kisebb balkán-körutat is lehet innen indítani. Ha pedig nyugati irányba mennél tovább, akkor az Ohridi tó határos Albániával, ahol én egy másik út alkalmával jártam idén tavasszal, és az egyik legpozitívabb meglepetéssé vált az idei kirándulásaim során.
A balkáni országokban az még a jó, hogy annyira kevésből ki lehet hozni a kiutazást és a szállást, kaját, mindent, hogy szerintem már csak ezért is lesz tökéletes hétvégi kirándulás például Szkopjéből vagy ha itt tartunk, a következő posztban tárgyalandó Szófiából is (az lesz ennek a cikksorozatnak a következő része, úgyhogy nyugi, ha nincs időd egy nagyobb útként nyomulgatni a Balkánon, akkor majd meglátod, hogy Szófia simán megoldható szintén ilyen víkendezésként, külön látogatva is) – nem fogják romba dönteni a háztartást, de közben ez a régió már nagyon sok tekintetben más világ, mint Magyarország, szóval annak ellenére, hogy talán elsőre nem csillant fel a szemed, hogy wow, micsoda egzotikus élmény lehet Macedónia vagy Bulgária, szerintem tök érdekes tapasztalat kulturális szempontból is ez a térség, aminek nagyon is érdemes adni egy esélyt. És szerencsére tényleg úgy is látogatható ez a régió, ha az embernek nincs tengernyi ideje, akár külön-külön kis rövid utak során is.
Most pedig nálad a labda – jártál már Macedóniában? Neked mik voltak a kiemelkedő élmények? Illetve: milyen helyről olvasnál még szívesen ebben a cikksorozatban? Most az utóbbi hónapok tapasztalatai alapján én Szófiát (Bulgária), Cesky Krumlovt (Csehország) és Hallstattot (Ausztria) tervezem bemutatni, de a nyári utazási terveim közt szerepel még Plitvice (Horvátország) is, szintén efféle hétvégi kirándulásként.
Kapcsolódó cikkek: Hosszúhétvége Szlovéniában /// 2 nap Varsóban
0 hozzászólás
Trackbacks/Pingbacks