Az utasbiztosítás egy olyan topik, amiről régóta szeretnék részletesebben írni, mert bár elsőre talán “szárazabb” témának hangzik, mint egy konkrét desztinációról olvasgatni, azonban praktikus szempontból rettenetesen fontos, bármerre is mész a nagyvilágban.
Ez így indításként kicsit drasztikusan hangzik, de egyszer olvastam egy blogposztot, aminek az írója így fogalmazott: “ha nincs pénzed biztosításra, akkor nincs pénzed az utazásra”. Ezt akkoriban nem teljesen értettem, de ahogy egyre többet jártam-keltem a világban és egyre több távolabbi, egzotikusabb helyre is eljutottam, egyre inkább kezdtem egyetérteni ezzel a kijelentéssel.
Ebben a posztban egy pár olyan esetet szeretnék megosztani, amelyek ténylegesen megtörténtek velem az utazásaim során, és amikor nagyon jól jött, hogy volt biztosításom.
TÖRÖLT JÁRATOK
Kínától Ausztráliáig a világ számos pontján adódott olyan szituáció, hogy törölték a repülő járatomat. Volt, mikor erről már pár nappal korábban értesített a légitársaság, volt, mikor az utazás napján, a reptéren derült ki. Ez roppant frusztráló szituáció tud lenni, főleg mikor az embernek már szállás és minden egyéb el van intézve a célállomáson. A megfelelően kiválasztott biztosítási csomag nagyon jól tud jönni ilyen esetekben – akár késésről, törlésről vagy túlfoglalásról van szó, továbbá szerintem a felelősségteljes utazgatáshoz elengedhetetlen, hogy az ember tisztában legyen a jogaival, és hogy milyen helyzetben illeti meg kártérítés.
LEKÉSETT CSATLAKOZÁS
Olyan is többször előfordult már, hogy átszállásosan repültem valahova, és akkora késés volt az első járat esetében, hogy nem értem el a csatlakozást, és ott rekedtem egy reptéren, egy olyan városban, amit eredetileg nem is terveztem meglátogatni, ott kellett találni hirtelen szállást is, mivel csak másnapi járattal folytathattam az utamat. A biztosításom szerencsére fedezte ezeket az önhibámon kívül keletkezett extra költségeket.
ELHAGYOTT/MEGRONGÁLT POGGYÁSZ
Aztán volt olyan is, hogy a csomagom keveredett el egy rövid londoni átszállás során és csak később küldték utánam, sőt olyan is történt, hogy letört kerekekkel, teljesen megrongálódva érkezett. Ez az egyik legbosszantóbb szituáció, főleg ha nem a hazaúton történik, hanem úton egy vadiúj úticél felé, ahol hirtelen ott állsz a bőröndöd és a cuccaid nélkül. Na ilyenkor irtó megnyugtató, ha van biztosításod.
LOPÁS
Zsebesek a legtöbb nagyvárosban vannak, Európában is, Ázsiában is számos országban történt olyan, ez mondjuk nem konkrétan velem, hanem néhány útitársammal, hogy elloptak tőlük pénztárcát vagy egyéb értéktárgyat. Ez az egyik legtipikusabb para, aminek a turisták ki vannak téve, mert általában elég könnyen levágós, ha új vagy egy városban, és sokkal nagyobb eséllyel leszel “célpont”.
BANKKÁRTYA ÜGYEK
Thaiföldön történt, hogy használtam egy ATM-ben a kártyámat, hogy pénzt vegyek fel, és aztán másnap jött az sms a bankomtól, hogy gyanús pénzmozgást észleltek a számlámon, és kiderült, hogy valóban olyan tranzakció történt, amelyet nem én indítottam. Azonnal értesítettem a bankomat, a tranzakciót törölték, a pénzt visszatérítették, később kaptam új kártyát, és semmilyen károm nem keletkezett szerencsére az esetből.
SÉRÜLÉSEK, BETEGSÉGEK, KÓRHÁZI ELLÁTÁS
Igazából jóval többször kerültem már külföldön kórházba, mint amennyiszer az ember szeretne, de ez is bizonyítja, hogy ilyesmi bizony történik. Ütött már el Amerikában részeg sofőr autóval, és olyan is volt, hogy váratlanul belázasodtam Sri Lankán, vagy éppenséggel a betegségemmel, a diabétesszel fellépő bonyodalmak miatt vittek kórházba Lettországban. Ezek a tipikus esetei annak, mikor létfontosságú, hogy legyen biztosításod.
SPORT BALESETEK
Mindenféle sport vagy extrém sport űzése közben óhatatlanul előfordulhatnak balesetek. A biztosítási csomagok leírásakor általában részletesen elmondják, melyik csomag milyen típusú tevékenységekre biztosít, így például mielőtt Sri Lankára utaztam, ahol tudtam, hogy megyünk majd vadvízi evezésre, direkt olyat választottam, ami fedezte ezt.
ÉS MI VAN, HA NEM TÖRTÉNIK SEMMI:)
Ez csak néhány példa volt olyan esetekre, mikor kiemelt fontosságú, hogy legyen biztosításod egy út során, de ezen kívül természetesen még rengeteg olyan szituáció előfordulhat, mikor szükség lehet rá. De igazából, ha végül minden rendben ment, nekem akkor is rengeteget jelent az a puszta tudat, mikor egy új helyre érek, hogy VAN biztosításom. Ha nincs szükségem rá, persze szuper, de az a lelki könnyebbség, amit az ad, hogyha bármilyen szituációba kerülök, bármilyen károm adódik, akkor van fedezetem, tudok kihez fordulni, kárpótolva leszek, hihetetlen megnyugvást jelent számomra.
Szóval a sommázat, hogy mindenkinek nagyon ajánlom, hogy kössön biztosítást, további információért pedig nézzétek meg az Allianz honlapját – nekem ők a preferált biztosítóm, és ezt a cikket is egy velük született együttműködés keretében írtam, amely során az elkövetkező hónapokban még néhány poszttal jövök majd hasonló témákban, az utazás praktikusabb oldalait bemutatva.
3 comments
Love your Pictures!
[…] esetek többségében nem történik semmi gáz’. Hát gáz sajnos igenis történhet, itt olvashatod a korábbi posztomat, ami összeszedi, mennyi minden történhet egy út során, mikor marha fontos, hogy legyen […]
Szia, baromira tetszik a cikk 🙂