Az évek alatt elég rutinos lettem pakolás-fronton, és ami nekem kezdetben nehézséget jelentett, azaz a “packing light” elve, mostanság már szintén nem okoz gondot. Egy csomó dologgal kapcsolatban lelazultam, például nem próbálok egy fél drogériát bepasszírozni a tatyómba, sokszor még csak nem is viszek annyi ruhát, ahány napra elmegyek, inkább a helyszínen nyomok egy kisebb mosást a mosdókagylóban, csak ne kelljen óriási csomaggal közlekedni mindenfele. A legutóbbi tengerentúli utamon már csak a gépre felvihető “kisbőrönddel” utaztam, és nagyon élveztem, hogy egy csomó időt nyerek azzal, hogy a reptérre is elég később érkeznem, mert online becsekkolok a járataimra, és bőröndöt nem kell feladnom, és érkezéskor sem vesztegetek azzal időt, hogy a poggyászra várok. Viszont ahogy elvált az is, hogy mik a lényegtelen dolgok a pakolásnál, úgy az is kiemelődött, mik a legfontosabb dolgok, amelyek nélkül sosem utazom. Jöjjenek most ezek.
1. Útlevél, vízumok, iratok. Nem gondolom, hogy ez különösebb magyarázatra szorul, talán annyi, hogy a repjegyek megvételét visszaigazoló emailekből ki szoktam nyomtatni egy-egy példányt, mert sok reptéren, mielőtt felengednének egy adott országba tartó járatra, kérnek valamiféle dokumentációt vagy igazolást azzal kapcsolatban, hogy az adott országot el is tervezed majd hagyni, tehát kell a továbbutazásra szóló jegy/igazolás. Elvben persze oké az is, ha emailben megvannak ezek az infók, de hát arra is volt már sokszor példa, hogy a nettel vagy a telefonommal volt valami gáz, ezért én személy szerint biztosabbnak érzem, ha van papírom is az ilyen dolgokról.
2. Gyógyszerek. Cukorbetegként ez is alapvető dolog, hiszen minden nap szükségem van a gyógyszereimre, de úgy gondolom, ha napi szinten nem is szorul az ember ilyesmire, akkor is érdemes összeállítani egy kis mini-házipatikát, nálam például sebtapasz, egy-két ilyen alapgyógyszer (torokfájás, fejfájás, görcsoldó), kötszer és fertőtlenítő például szintén mindig van.
3. Utasbiztosítás. Ez a negyedik cikk, amit az Allianz biztosítóval együttműködésben írok, és minden ismerősömnek is úgy beszélek erről a projektről, mint valami, ami mellé szívesen adom a nevem, mert őszintén fontosnak érzem, hogy hangsúlyozzam a fiatal utazók előtt az utasbiztosítás fontosságát. Na mindennek ellenére, a legutóbbi nagyobb utamon úgy találtam magam a budapesti reptéren este 10-kor, az 5 országot felölelő utam előtt, hogy még nem volt biztosításom! Szóval most élesben is kipróbálhattam, hogy mennyire gyorsan, szó szerint pár órával az út előtt, már a reptérről, vasárnap késő este is el tudtam ezt intézni, és végül nyugodt szívvel szállhattam fel a gépre.
4. Telefon. Gondolom, ezzel sem mondok nagy újdonságot, telefonjaink manapság egyszerre szolgálnak óraként, fényképezőként, irat-tartóként, térképként, akár fizetési eszközként is… szóval magától értetődő, de attól még egy ilyen listán mindenképp ott a helye.
5. Powerbank. Mivel a telefonom ennyi funkciót betölt, fontos, hogy bármikor tudjam tölteni is, így egy jó minőségű töltő is mindig van nálam.
6. Nesszeszer a legszükségesebb dolgokkal. Bár a kozmetikumok mind olyasmik, amiket tényleg a világ bármely pontján be lehet szerezni, tehát effektíve nem omlik össze a világ, ha valamit otthon hagysz, de az utóbbi években lebontottam, hogy mik azok, amiket szívesebben kihagyok a táskámból, és mik azok, amik viszont jók azért, ha nálam vannak. Például szappan, tusfürdő, sampon, hajkondicionáló, ilyesmik eleve szinte minden hotelben, sőt jobb hosztelekben is vannak, szóval ezeket én inkább otthon hagyom. Fogkefét és egy minifogkrémet mondjuk szoktam magammal vinni, mert ha komplett tisztálkodást nem is lehet nyomni például egy reptéren, de egy sokórás tranzit alatt egy fogmosás azért nagyon sokat tud dobni az emberen, arctisztító kendőcskéket pedig szintén szoktam vinni magammal sminklemosáshoz és csak egyszerűen, kicsit felfrissíteni magam szintén olyan helyzetekben, mikor komplett mosakodásra nincs lehetőség, de ha legalább az arcomat, nyakamat, kezemet át tudom törölgetni, az marha jó tud lenni egy húzósabb utazós napon. Egy mini, kimondottan utazós méretű parfüm is szokott nálam lenni, illetve ajakbalzsam és egy pici kézkrém.
7. Sál & puha zoknik a repülőútra. Ezek szintén nem élet-halál dolgok persze, és ezért az utazásaim kezdeti éveiben erre nem helyeztem nagy hangsúlyt, de az utóbbi időben a nagyon rendszeres repülgetés mellett azért azt tapasztaltam, tök sokat tud dobni egy repülőúton, ha minden kivédhetetlen kényelmetlenség mellé (mert lássuk be, egy kis repülős széken kuporogva 4-5 óra után már nagy kényelemről semmiképp sem beszélhetünk) valami kis komfortot azért becsempészek. Ezért egy vastag, puha zokni és az óriási kámzsa-sál az alap utazós kellékeim közé léptek elő az utóbbi időben.
8. Nyakpárna, alvómaszk, füldugó. Az előző ponthoz kapcsolódva, az ilyesmiket korábban szintén alulbecsültem, mert úgy voltam vele, ezek nem igazán szükséges dolgok, max átszenvedek egy utat alvás nélkül, túl jó úgysem lesz alapon, mostanság viszont úgy vagyok vele, hogy még ha nem is életem mélyalvásáról lesz szó, de ha egy kicsit komfortosabbá tehetők az utak és van rá esély, hogy valamennyit tudjak pihenni, akkor igenis van értelme ezeknek a kis kiegészítőknek, és ma már mindig vannak nálam.
9. Egy váltás ruha. Ezt arra az esetre írom, ha van feladott csomagod is, hogy egy váltás pólót és fehérneműt azért mindenképp tarts magadnál a kézipoggyászban is, arra az esetre, ha bármi történne a bőröndöddel, késik, elveszett, akármi. Visszakanyarodva pedig, ilyen esetekre megintcsak elengedhetetlen a már sokadszorra hangsúlyozott biztosítás, és legyél tisztában vele, hogy mik a jogaid, milyen esetekben hogyan vagy fedezve.
10. NASIIIII. Erről csak annyit, hogy az étel az, amivel bármilyen utazás során az ember legkevésbé készül előre, viszont számomra a betegségem miatt is (de amúgy is) irtó fontos, hogy még egy megterhelő, utazásos nap során is odafigyeljek az egészséges életmódra, amennyire lehet. Ha nassolásról van szó, akkor olyasmit, mint csipsz, csokik, efféle rágcsák, én alapból nem szoktam enni, viszont a legtöbb reptéren, repülőgépen és ilyen helyeken ezeket lehet könnyebben beszerezni, ezért inkább mindig tartok magamnál mandulát, pisztáciát, vagy efféle kis magvakat, és ezzel előre készülök. Ha már ennél a pontnál tartunk, akkor még annyi, hogy a koffeint és alkoholt repüléses napokon kerülöm, hidratálásra extrán figyelek, és még a legsűrűbb, kaotikus napokon is figyelek az étkezéseim időpontjára, hogy ne totál össze-vissza egyek.
Nos, ezek voltak az én legfontosabb vagy legkedvesebb utazási kellékeim, Neked van bármi tipped, ami jól tud jönni egy-egy hosszabb út során?
A cikket az Allianz Hungária biztosító támogatta.