London úgy szerepel sokak fejében, mint a világ egyik legdrágább városa – és oké, ez azért nem véletlenül van így, ezt elismerem; viszont ebben a cikkben szeretném azt bemutatni, hogy milyen dolgokat lehet csinálni a városban, amelyek egyáltalán nem kerülnek sokba (vagy nem kerülnek semmibe!). A cikkhez az ötletet az adta, hogy nemrég kihoztam egy londoni napomat, mikor délelőttől koraestig programoztam és ezernyi dolgot csináltam, nettó 15 fontból (azaz kb. ötezer forintból). Persze megvolt az az előnyöm, hogy most épp megint Angliában élek, így reggelit és vacsit otthon készítettem magamnak, az ebéd volt a napom egyetlen étkezése amit kint, a városban oldottam meg, de még ha ez a lehetőség nem is adott mindenkinek, szemléltetésként azért akkor is megállja a helyét, hogy nem kellenek milliók Londonban sem ahhoz, hogy az ember sok érdekes és tartalmas dolgot tudjon csinálni. Nézzük, például miket!
SKY GARDEN – Azért, hogy egy pillantást vethess az előtted elterülő Londonra, sok helyen rengeteg pénzt kérnek (például a London Eye-on, a Shardon, stb). Viszont az elképesztően impresszív Sky Garden teljesen ingyenes! Ez gyakorlatilag egy trópusi kert egy felhőkarcoló tetején, és a kilátás tízpontos. Annyi rákészülést igényel, hogy előre kell online időpontot foglalni, de ahogy mondtam, maga a látogatás ingyenes.
PARKOK – Az egyik dolog, amit imádok Londonban, hogy akármennyire is nagyváros meg metropolisz, de tele van óriási, gyönyörűen gondozott parkokkal, amelyek mellesleg ingyenesen látogathatók. Ezek közül a személyes favoritok nálam a Regents Park a hatalmas, gyönyörű rózsakertjével, illetve a Holland Park (és a benne található, Kyoto Gardens nevű japánkert). További csodaszép és nagy parkok természetesen a Hyde Park, a St. James Park, a Green Park, míg sokkal kevésbé turistás, viszont szintén gyönyörű a Richmond Park, Primrose Hill és a Hampstead Heath.
MÚZEUMOK – Még ha valaki nem is tartja magát általában egy “múzeumba járós” típusnak, Londonban olyan világklasszisok vannak, hogy ezeket még nekik is meleg szívvel ajánlanám. És a legjobb, hogy az állandó kiállítása szinte minden nagy londoni múzeumnak teljesen ingyenes! Személyes kedvencem a V&A (Victoria&Albert Museum), de szintén csodás a Tate, a Tate Modern, a Design Museum, a British Museum, a Science Museum (ezt talán kicsit fiatalabb korosztálynak ajánlom, nagyon gyerekbarát hely és megközelítések), a Natural History (lsd. fotó), a National Gallery, és még valószínűleg lehetne folytatni a sort. Bármi érdekli az embert, történelem, természettudományok, divat, fényképészet, kortárs alkotások vagy régmúlt idők művészete, szinte mindent lefednek ezek a csodás kiállítások.
SZUPERMARKETEK – Ez nem egy önmagában álló program, csak annak érzékeltetésére szeretném bemutatni, hogy a kajának sem kell feltétlen rengetegbe kerülnie Londonban. Ha épp spórolni szeretnék, sokszor van, hogy szupermarketben veszek magamnak olcsó ebédet, amit egyáltalán nem élek meg úgy, hogy jajdeszar, mivel az angol szupermarketekben (főleg a Marks & Spencerben és a Sainsbury’s-ben, de az olcsóbb Morrison’s-ban és a Tescoban is) igazából szuper minőségű kaják kaphatók, a mártogatós koktél rákoktól a gyönyörűen tálalt salátákon át az isteni smoothiekig, na meg ott vannak a klasszik háromszög alakú kis szendvicsek, stb. Jó időben kisebb piknikeket is szoktam csapni, a szupermarketben vásárolt kajákkal az előbb említett parkok valamelyikében például, ami már önmagában is szuper program.
PIACOK – Szerintem kihagyhatatlan londoni élmény valamelyik szuper piac felkeresése. Régen Camden volt a nagy kedvencem és Brick Lane (amit a mai napig imádok), de emellett a Borough Market, a Portobello Road Market, a Spitalfields Market, a Columbia Road Flower Market szintén mind óriásiak, és csodás és különleges élményt jelentenek szerintem, turistának és helyieknek egyaránt. Nincs két ugyanolyan nap, mindig egy kicsit más a kínálat, mindig annyi minden történik, annyi embert látsz, ezernyi új impulzus ér. Az összes piac felkeresése ingyenes, aztán persze rajtad múlik, hogy mit veszel, de maga az életérzés nem kerül semmibe, én néha csak a hangulatért megyek és max. valami kis nasit veszek, vagy csak kóstolózom a kis standoknál a kajapiacokon:)
NEVEZETESSÉGEK – Egy csomó londoni nevezetesség van, amelyeknek a megtekintése ingyenes, és kívülről is nagy élményt jelent. Bár ilyen programokat én jópár londoni év után kevésbé szoktam csinálni, de a mai napig emlékszem, milyen érzés volt először látni a Big Bent, sétálni a Temze mentén és szemlélni a London Eye-t, a Tower Bridge-et, és a többi ikonikus látnivalót. Még ha nem is mentem be/fe mindenhova, akkor is nagy élmény volt ez.
PLANETÁRIUM – A többi, jórészt ingyenes program után pedig valami, ami ugyan nem teljesen ingyenes, de számomra meglepően olcsó volt – a Greenwichi planetárium. Greenwich meglátogatása amúgy önmagában ingyenes, ezen kívül 8 fontba kerül fejenként egy felnőttnek a jegy a különböző planetáriumi vetítésekre – én a Benedict Cumberbatch által narrált Solar Superstorms nevűre vettem nemrég jegyeket, ami kevesebb, mint háromezer forint, és cserébe a világ egyik legjobb, leglátványosabb planetáriumában nézhetsz meg egy előadást, ami tök különleges élmény szerintem.
GLOBE SZÍNHÁZ – Míg sok felkapott darabra kerülnek csilliókba a jegyek, például a londoni West End showkra (bár ezekre is lehet viszonylag olcsón szerezni, ha az ember jó előre foglal), de a Globe színház volt az, amelynek bizonyos előadásaira számomra döbbenetesen olcsón lehetett jegyet kapni, mikor pár éve úgy döntöttem, megnézek egy előadást. Shakespeare-től a Macbethet néztem, körülbelül 6 fontért (kb. kétezer forint).
Most ezek jutottak eszembe, sok-sok ingyenes és néhány nagyon olcsó dolog, szerintem ezekkel napokat el lehet tölteni, úgyhogy remélem, Neked is ad egy pár ötletet, ha Londonba szeretnél utazni, de ki occsóból szeretnéd kihozni az utat. Ha van még olyasmi, ami ingyenes progi Londonban, és kihagytam, írd meg kommentben:)
1 comment
Szia Fanni! szuper felsorolas, koszi a planetariumos tippet, mindenkepp megnezzuk 🙂 Annyival egeszitenem csak ki, hogy a Sky gardenbe nyitvatartasi ido elott (jelenleg hetkoznap 10 elott, hetvegen 11 elott) foglalas nelkul lehet menni. Szerintem ez sokaknak segithet, mert foglalni elegge elore kell es gyorsan elfogynak a helyek. 🙂