Hova érdemes utazni Európában télen? Sokan ilyenkor automatikusan mediterrán desztinációkra gondolnak, Lisszabon, Barcelona, Nápoly és társaik, mert ahhoz képest, hogy milyen mínuszok vannak mondjuk Budapesten januárban, irtó kellemes lesz az a plusz 10-15 fokos hőmérséklet a dél-európai helyszíneken. Viszont nekem ezeknek a városoknak annyira esszenciális részét képezi az a csodálatos mediterrán növényzet, hogy (ha csak nem tehetem meg, hogy télen-nyáron visszajárjak valahova, és akkor érdekes lehet ugyanazt a várost különböző hangulatokban is megszemlélni), szóval hogy ezeket a mediterrán helyszíneket én inkább tavaszra és őszre tartogatnám. Mikor még/már nincs fullos turistaszezon, nincsenek kibírhatatlan melegek, de még/már virágban/színes levéláradatban az egész hely.
De akkor mik azok a helyszínek, amiket ajánlanék a téli szezonban?
Citybreak típusú utak
Vannak olyan városok, például London, Párizs és Amszterdam, amelyekkel az év semmilyen szakában nem lehet mellélőni, mindig nagy az élet és a nyüzsi, és ez alól nem kivétel a karácsony környéke sem, mikor egymást túlszárnyaló őrületes ünnepi pompába öltöznek ezek a városok.
És míg az angol nyár nem tartozik a kedvenc fogalmaim közé a világon, azonban az óceáni klímának köszönhetően a szigetországban a tél általánosságban sokkal enyhébb szokott lenni, mint akár itt Magyarországon, a kontinens közepén, úgyhogy szerintem ez kifejezetten jó időszak mindenféle angliai úthoz. Az ünnepi periódusban a skót főváros, Edinburgh szokott még kimagaslóan gyönyörű lenni.
Jaj és egy kis megjegyzés – Amszterdamot egyik télen sikerült úgy kifognom, hogy befagytak a csatornák és lehetett rajtuk korizni! Na hát az valami isteni látvány volt!
Karácsonyi vásárok
Igazából szintén beleillenek a “citybreak” típusú rövid, városlátogatós utakba a karácsonyi vásározások, de szerettem volna kiemelni néhány helyszínt, amelyek extra híresek a vásárukról.
Ausztria – Bécs és Salzburg. Bécs a magyar utazóknak szinte “alap”, főleg karácsonykor, de érdemes egy kicsit messzebb, az ország nyugati részén található Salzburgba is ellátogatni, hihetetlenül romantikus hangulata van karácsonykor.
Németország – ha karácsonyi vásárok, akkor Németország. Nem hinném, hogy adódna bármilyen valamire való német nagyváros, amely nem öltözik óriási ünnepi pompába és giccsbe ilyenkor, a legtöbb nem is egy, hanem tucatnyi karácsonyi vásárral várja a látogatókat. Különösen káprázatos ilyenkor Köln, München és persze Berlin is.
Franciaország – Strasbourg. Bár még csak nyáron sikerült ellátogatnom Franciaország varázslatos, Elzász nevű régiójába, de ez a vidék a karácsony nagymestere lehetne, és képek alapján számomra a strasbourgi vásár tűnik a világon a leggyönyörűbbnek, remélem egyszer decemberben is sikerül majd eljutnom.
Síelés
Na és akkor, hogy a január-februári szezonra is jusson valami izgalom, ne csak a karácsonyi periódusra! A legtöbb barátom imád síelni és ezekben az amúgy hideg-rideg-nyálkás hónapokban talán a legjobb programot a sítáborok jelenthetik.
Ha az anyagiak nem szabnak határt, akkor a svájci Zermatt szerintem igazi álom-síparadicsom, persze mint Svájc általánosságban, úgy ez is egy elég exkluzív helyszín, de nálam óriási bakancslistás.
Kicsit közelebbi, de ugyanúgy csodás síelős helyszínek találhatók Ausztriában, az osztrák barátaim Bad Gasteinbe járnak például szilveszterezni és mivel az év utolsó estéjén mindenki kiüti magát, azt szokták csinálni, hogy ők inkább viszonylag lájtosra veszik a bulit, és aztán január elsején gyönyörű érintetlen pályákra léphetnek cserébe. A helyiek kedvencei közé tartozik például Obertauern és Arlberg is.
Szintén csodás síelős helyek találhatóak a francia Alpokban, Isola 2000 az utóbbi évek egyik nagy kedvence volt például a baráti körömben.
Ezt a cikket szándékosan nyáron osztom meg, mielőtt még le lennének szervezve a téli útjaitok, remélem most nem késtem el, ha érdekelnek ennek a szériának a korábbi részei, akkor klikk ide: “Hova utazz nyáron?” // “Hova utazz tavasszal?”