Ha már egy valamire való „20 dolog, amit meg kell tenned huszonévesen” vagy „30 dolog, amit ki kell próbálnod 30 előtt” vagy hasonlóan találékony listához is volt szerencséd (?), akkor a Nagy Korallzátonynál búvárkodás, a kínai nagy fal felkeresése és a Macchu Pichuhoz vezető inka út végigcaplatása mellett egész biztosan találkoztál már a kappadókiai hőlégballonozással is.
De mi ez az egész, pontosan hol, mennyiért, mikor, mennyire biztonságos és hogyan is zajlik? Szóval jöjjenek a technikai részletek.
Hol?
Kappadókia Törökország ázsiai oldalán, az ország középső részén található régió. Ezen belül is Göreme, Ürgüp és Ortasihar azok a kis városok, ahol napi szinten lehet hőlégballonozni, sőt nagyjából erre épül az egész terület turizmusa (bár a ballonozáson kívül is számos érdekesség várja az ide látogatókat, erről később írok még).
Hogy juss ide?
A legegyszerűbb Isztambulból repülővel idelátogatni – Törökországról tudni kell, hogy kis túlzással még a legkisebb falunak is van külön reptere, és az ország fapados légitársasága, a Pegasus Air segítségével (mely amúgy egyben Európa egyik legolcsóbb légitársasága) szupergyorsan át lehet jönni ide a fővárosból. Akár Kayseri, akár Nevsehir repterére érkezel, könnyű szerrel át tudsz jutni az előző pontban felsorolt kis települések valamelyikére.
Ha gondolod, amúgy Isztambulból vagy más turisztikai szempontból jelentős török városokból (pl. Izmir, Antalya, Pammukkale, stb) busszal is megközelíthető a környék, egy csomó éjszakai busz van, amikkel megspórolsz egy éjszakányi szállás költséget is, és nagyon modern, mindennel felszerelt távolsági buszaik vannak, ezekkel szeretnék felvenni a versenyt az előbb említett, nagyon kiépült légi közlekedés hálóval.
Mikor?
Az év teljes egészében, hétköznapokon és hétvégenként is, alapjáraton minden egyes nap indulnak napkeltekor a hőlégballonok. Nyilván vannak olyan időjárási körülmények, mikor nem tudnak felszállni, de alapesetben az év egészében működik a dolog. A legtöbben persze a nyári hónapokban keresik fel a régiót, ahogy jómagam is, de mikor érdeklődtem a ballonvezetőtől, hogy ő mikor szeret leginkább repülni, azt mondta egyértelműen télen, mikor a hóval borított gyönyörű kappadókiai „holdbéli” tájak a legkülönlegesebb arcukat mutatják.
Biztonságos?
A hőlégballont a vezetői alapvetően függőleges irányban tudják mozgatni, ezenkívül a saját tengelye körül is tudják forgatni, így például minket a vezetőnk általában pár percenként forgatott egy kicsit, hogy a tájat minden oldalról szemügyre vehessük, de az oldal irányú mozgást teljes egészében az adott napi légmozgások szabályozzák, ezért nincs két egyforma nap, mikor ugyanarra sodorna a szél (ezt imádják például a vezetők a munkájukban). De ez a fajta kontrollvesztés alapból nem teszi veszélyessé az egészet, habár évről évre olvashatunk balesetekről a sajtóban, de ezek sajnos legtöbbször abból adódnak, hogy a vezetők nem megfelelő időjárási körülmények ellenére felszállnak, ezért kell nagyon utána nézni, melyik céggel mész (még ha az anyagilag végül nem is a legkedvezőbb lesz).
Mennyibe kerül?
Rengeteg cég indít hőlégballonokat a térségben reggelente, és hát nem azt mondom, hogy egy olcsó mulatság, de szerintem olyan életre szóló élmény, ami miatt abszolúte megéri kiköhögni az elsőre talán nem annyira barátin hangzó összegeket. Az összes utazásom és sok-sok szuper dolog közül, ez 100%, hogy életem legszebb és legfelejthetetlenebb élményei közé tartozik. Nagyjából 150 eurónál kezdődik a buli egy 1 órás repülésért, vannak ennél időben hosszabb repülések is, na meg privát repülések, meg persze az exkluzivitást mindig a végtelenségig lehet fokozni, úgyhogy felső határ a csillagos ég gondolom, de olyan 150-170 euró az átlagos, 1 órás utak ára. Sok hotel kapcsolatban áll egy-egy ballon-operátor céggel, és ha rajtuk keresztül fizeted be a programot, úgy kicsit még mehet lejjebb ez az ár. Én személy szerint a Royal Balloon nevű céggel mentem, akiket a hotelem tulajdonosa ajánlott, és így a honlapon feltüntetett árnál valamivel olcsóbban vehettem részt a muriban.
Hogy zajlik az egész?
Az év szakától és a napkelte időpontjától függően, valamikor, mikor még sötét van, felkelsz, jön érted a pick-up kocsi (ez kb minden cégnél alap, hogy benne van az árban). Mikor én voltam, június vége felé, ez hajnal 4-es indulást jelentett. Valahol a puszta közepén svédasztalos stílben megreggeliztetnek gyorsan, nagyjából ugyanazon a helyen többszáz ember, az összes operátor ugyanoda viszi a jónépet. Aztán irány a ballon, segítenek beszállni, gyorsan villantanak néhány képet amit persze a végén pofátlanul drágán akarnak eladni neked, és végül felemelkedtek, a napkeltét és a fantasztikus kappadókiai tájakat pedig már felülről figyelhetitek. Leszálláskor általában még az alapcsomagok is tartalmaznak egy pár sütiből, csokiba mártogatott eperből meg pezsiből álló kis bájcsevegéssel egybekötött sütkérezést a reggeli fényekben. Na jó, utóbbi sorok kicsit szarkasztikusan hangzanak, mert hát igen valljuk be, az egész egy hatalmas turistás megrendezett IZÉ, de most őszintén, tényleg annyira különleges és fantasztikus élmény, hogy most az összes masstourism sallangtól eltekintve, maga a repülés, az tényleg szavakba önthetetlen.
Miért érdemes még Kappadókiába utazni?
Ha a hőlégballonozás nem a te világod, vagy egyetlen program még nem elég indok, hogy ide utazz, akkor mindenképp olvass utána kicsit jobban a régiónak – a világhíres kőformációk, a holdbéli tájakhoz hasonlítható csodaszép környezet, a Göreme Open Air múzeum, a föld alatt kiépült városok és egy csomó más elképesztő hely található a régióban, én 3 napot töltöttem itt, és alig várom, hogy egyszer visszatérhessek!!
0 hozzászólás
Trackbacks/Pingbacks